_________________________

  Anasayfa
  Organizasyon
  Üyesi Olduğumuz Kuruluşlar
  Uluslararası Posta Mevzuatı
  Etkinlikler
  Çevre Dostu Posta  
  İletişim
_________________________

 

26. Dünya Posta Birliği (UPU) Kongresi
19 Eylül-07 Ekim 2016 / İstanbul

Şirketimiz 192 üyeden oluşan ve yurtdışı posta ve paralı posta hizmetlerine ilişkin kararların alındığı Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya Posta Birliği’nin (UPU) kurucu üyeleri arasında yer almaktadır.
Tüm üye ülkelerin uygulamakta olduğu işletmeye yönelik kararlar her dört yılda bir düzenlenen UPU Kongrelerinde alınmakta ve Kongre posta sektöründe düzenlenen en büyük ve en önemli toplantı olarak değerlendirilmektedir.
Şirketimizin 2016 yılında düzenlenecek olan Kongreye ev sahipliği yapması 2012 yılında Katar’da yapılan 25. Kongrede karara bağlanmıştır.

19 Eylül - 07 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul Hilton Bomonti Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek 26. UPU Kongresi, UPU’nun ilk kağıtsız Kongresi olacaktır. Tüm dokümanlar Kongre süresince delegelere Kongre salonlarına monte edilmiş tabletler aracılığı ile iletilecektir. Önceki Kongrelerde harcanan kağıt miktarının yaklaşık olarak 4 ton olduğu göz önüne alındığında UPU ve Şirketimiz açısından ilk kağıtsız Kongreyi gerçekleştirecek olmak son derece ayrıcalıklı bir konum sağlayacaktır.
19 Eylül - 07 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul'da Hilton Bomonti Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan ve yaklaşık 2500 delegenin katılması beklenen 26. Dünya Posta Kongresi'nin İdari, Lojistik ve Mali düzenlemelerine ilişkin Ev Sahibi Ülke Anlaşması, 12 Kasım 2015’te İsviçre'nin başkenti Bern'de bulunan UPU'nun Genel Merkezinde imzalanmıştır.

Anlaşmayı Türkiye adına, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sayın Mehmet Ferden ÇARIKÇI ve UPU adına Genel Direktör Sayın Bishar HÜSEYİN imzalamıştır. İmza törenine PTT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Sayın Harun MADEN ile Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu Kurul üyesi Dr. Sayın İhsan KULALI katılmışlardır.

İstanbul'da düzenlenecek Kongrenin kurallar gereğince, UPU İdari Konseyinin başkanlığı da dört yıl süresince 2020 yılında yapılacak Kongreye kadar Türkiye tarafından üstlenilecektir. Genel Kurul Toplantısı sırasında gerçekleştirilen imza töreninin hemen ardından PTT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Sayın Harun MADEN Kongre mekanı, vize ve gümrük işlemleri, güvenlik önlemleri, Türk Hava Yolları ile kongre için yapılan anlaşma ve kongre nedeniyle çalışmaları süren resmi WEB sayfası gibi konularda 192 üye ülke temsilcisine bir sunum yapmıştır.

Kongre ile ilgili olarak hazırlık çalışmaları Uluslararası İlişkiler Daire Başkanlığı koordinatörlüğünde yürütülmektedir.