_________________________

  Anasayfa
  Organizasyon
  Üyesi Olduğumuz Kuruluşlar
  Uluslararası Posta Mevzuatı
  Etkinlikler
  Sosyal Sorumluluk Projeleri 
  İletişim
_________________________

 

 

ULUSLARARASI İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI TARAFINDAN 2012 YILINDA DÜZENLENMİŞ OLAN ETKİNLİKLER:

Kuruluşumuzda Diplomatik Yazışma Esasları Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Kuruluşumuz Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanlığı bünyesinde yabancı ülke posta idareleriyle ilişkilerin yürütülmesi, uluslararası toplantı ve organizasyonların yapılması, yurtdışında yapılan toplantılarda Kuruluşumuzun temsil edilmesi konularında görev yapan personel ile diğer Daire Başkanlıklarında yabancı posta idareleriyle irtibat halinde olan personele, yabancı ülke posta idareleri temsilcileriyle yapılan yazışmalarda faydalı olacağı düşünüldüğünden Kuruluşumuzda 27 Aralık 2012 tarihinde Dışişleri Bakanlığı’ndan Daire Başkanı tarafından "Diplomatik Yazışma Esasları" konusunda bir eğitim verilmiştir. Bu tür eğitimlere Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanlığı koordinatörlüğünde devam edilecektir.

25. Dünya Posta Kongresi (24 Eylül-15 Ekim 2012 / Doha-Katar) 

Kurucuları arasında ülkemizin de yer aldığı Dünya Posta Birliği’nin (UPU) dört yılda bir yapılan ve gelecekteki posta stratejisinin belirlendiği 25. UPU Kongresi 24 Eylül-15 Ekim 2012 tarihleri arasında Katar’ın Doha kentinde düzenlenmiş olup Kuruluşumuz Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın Osman TURAL Başkanlığında bir heyet ile Kongrede temsil edilmiştir.

Sözü edilen Kongre sırasında 8 Ekim 2012 tarihinde Bakanlar Konferansı düzenlenmiş ve Bakanımız Sayın Binali YILDIRIM da Konferansa panelist olarak katılmıştır.

Kongre sırasında Birliğin Kuruluş Yasası, Dünya Posta Sözleşmesi, Paralı Posta hizmetlerine ilişkin Anlaşma ile bunların İcra Tüzükleri ayrı ayrı Komisyonlarda ele alınarak incelenmiş ve karara bağlanmıştır.

Kongrede ayrıca, Dünya Posta Birliği yönünde büyük önemi bulunan Birlik Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı seçimleri ile ülkemizin de adaylığını koyduğu İdari Konsey (CA) ve Posta İşletme Konseyi (POC) üyelikleri seçimleri yapılmıştır.

Seçimler sonucunda ülkemiz tarafından da desteklenen Kenya Hükümeti Büyükelçisi Bishar Abdirahman Hussein UPU Genel Müdürlüğüne ve Pascal Thierry Clivaz da UPU Genel Müdür Yardımcılığına seçilmiştir. Bunun yanı sıra, yapılan İdari Konsey (CA) ve Posta İşletme Konseyi (POC) seçimlerinde Kuruluşumuz iki organa da seçilmiştir. Ayrıca Kuruluşumuz İdari Konsey’in ve Sürdürülebilir Kalkınma Grubunun Başkan Yardımcılığına aday olduğunu bildirmiştir.

Sözü edilen organlardan Kuruluşumuz İdari Konsey ve Posta İşletme Konseyinin aşağıda yer alan komisyon ve çalışma gruplarına üye olmak istediğini UPU’ya bildirmiştir.

 

26. Dünya Posta Birliği (Upu) Kongresi Ev Sahipliği 

Teşekkülümüzün de 22 kurucu üye arasında yer aldığı ve 1874 yılında kurulan Dünya Posta Birliği (UPU) nin 2016 yılında yapılacak olan 26. Kongresine, Kuruluşumuz ev sahipliği için adaylığını diplomatik yoldan UPU Uluslararası Bürosuna bildirmiş olup 2012 yılında Doha’da yapılan 25. UPU Kongresi sırasında ülkemiz tek aday olduğu için 26. Kongreye ev sahibi ülke olma hakkını elde etmiştir.

26. UPU Kongresi sırasında ülkemiz dışında başka bir aday bulunmadığından 26. Kongrenin ülkemizde yapılması kararı alınmıştır. Bunun İdaremiz açısından belli başlı avantajları vardır:

            -192 üye ülkeden yaklaşık 2000 delegenin katılmakta olduğu Kongreler Kongrenin yapıldığı şehrin adı ile anılmakta ve literatürde bu şekilde yer almaktadır.

            -Ayrıca Kongreler sırasında UPU’nun organları olan İdari Konsey ve Posta İşletme Konseyi üyelikleri için seçimler yapılmakta olup Kongreye ev sahipliği yapan ülke gelecek Kongreye kadar 4 yıl süresince İdari Konseyin Başkanlığını yürütmektedir.

 “Rekabet Ve Mevzuat” Konulu Seminer (İzmir-Çeşme)

25-29 Haziran 2012 tarihinde 5. si gerçekleştirilen Çeşme seminerinde bölge ülkeleri ile mevcut ikili ilişkilerimizin geliştirilmesi, posta sektörüne ait güncel konularda görüşmelerde bulunulması, Dünya Posta Birliği (UPU) Doha Kongresi öncesi üye ülkelerle strateji belirlenmesi ve PTT Genel Müdürlüğü’nün UPU birimleri Posta İşletme Konseyi ve İdari Konsey üyelik adaylıkları için destek talep edilmesi amaçlanmıştır. Seminer Filistin, Ürdün, Lübnan, KKTC, Moldova, İran, Azerbaycan, Pakistan, Bulgaristan, Singapur, Gürcistan, İsviçre, Kırgızistan, Arnavutluk, Güney Kore, Posteurop, Euromed ve EPFL’den gelen katılımcılar eşliğinde gerçekleşti.

 

Filistin Posta İdaresi Personeline Eğitim

2-5 Mart 2012 ve 7-12 Mayıs 2012 tarihlerinde Filistin Posta İdaresinin talebi üzerine 5’er günlük süre ile 5’er kişiden oluşan iki gruba Ankara ve İstanbul’da talepleri doğrultusunda Kuruluşumuz tarafından eğitim verilmiştir.