_________________________

  Anasayfa
  Organizasyon
  Üyesi Olduğumuz Kuruluşlar
  Uluslararası Posta Mevzuatı
  Etkinlikler
  Çevre Dostu Posta  
  İletişim
_________________________

 
Afganistan Heyeti’nin Ptt Ziyareti

Afganistan Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Mali ve İdari İşler Bakan Yardımcısı Wahabuddin SADAAT ve beraberindeki heyetin Kuruluşumuzu ziyareti 20-26 Ocak 2013 tarihleri arasında gerçekleşmiştir.

Söz konusu ziyaret sırasında Afganistan ile Türkiye arasında posta ve paralı posta hizmetleri alanında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla; Afganistan Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Mali ve İdari İşler Bakan Yardımcısı Wahabuddin SADAAT ve Posta İdaresi Genel Müdür Vekili Mohammad Nasim RAHIMI ile ülkemiz Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Bakan Yardımcısı Yahya BAŞ ile PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman TURAL tarafından 22 Ocak 2013 tarihinde bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

Mutabakat Zaptı ile aşağıdaki konular üzerinde anlaşmaya varılmıştır:
-Ortak menfaat alanlarında işbirliği,
-İleri tekniklere ilişkin herhangi bir değişiklik konusunda bilgi alışverişi,
-Otomasyon sisteminin kurulması,
-Havale alınıp verilmesi konusunda işbirliği sağlanması,
-Mektup, koli ve APS hizmetleri ile paralı posta hizmetleri konusunda uzmanlık alışverişi sağlanması,
-3. ülkeler varışlı mektup ve koli postaları için transit hizmetinin sağlanması.

Afganistan Heyeti Ankara’daki teknik gezi ve incelemelerini 23 Ocak tarihinden itibaren İstanbul’da sürdürmektedir. Heyet İstanbul’da şehrin posta işleme ve dağıtım işlemleri hakkında bilgi alacak olup PTT’nin en yeni yatırımlarından biri olan Hadımköy Posta İşleme Merkezi ve Uluslararası Posta İşleme Merkezini de ziyaret edip buradaki konveyor sistemleri ile otomatik mektup ayrım sistemlerini yerine gözlemleyeceklerdir.

Teknik gezi sonrası Afganistanlı dostlarımıza İstanbul’un eşsiz tarihi ve kültürel mirasını tanıma fırsatı da sunulacak olup tarihi yarımada ve çevresi tanıtılacaktır.

 

Stres Yönetimi Projesi

 

Stres Yönetimi Projesi PostEurop Sosyal Sorumluluk Komitesi, Eğitim Çalışma Grubu ve Sağlık Çalışma Grubu çalışmalarıyla hazırlanmış olup Avrupa Komisyonu tarafından finansmanı sağlanan Leonardo Da Vinci Mesleki Eğitim Programına başvurusu planlanmaktadır.

Projeye katılım için niyet mektubu PostEurop’a iletilmiştir.

 

PAC-SEE Projesi, Posta Sektöründe AB Mevzuatına Geçiş

 

Son araştırmalar bir dizi yeni AB üyesi ve diğer gelecekte Üye Devletlerde yer alan birçok Posta İşletmesinin genişleme işlerinin getireceği değişiklikler için hazırlıksız olduğunu göstermiştir. Ayrıca, Avrupa Komisyonu yeni ve müstakbel AB üyeleri olarak posta operatörlerin etkili Müktesebatının (AB mevzuatı) uygulamak için ise eğitimin önemli olduğunu ifade etmiştir.

Proje yönetmelik veya işlemleri, işçi-işveren ilişkileri, müşteri ve kalite Posta Hizmetlerinin sağlanması kadar hazır etkisi Avrupa Kurumları ve düzenlenmesi sürecinin işleyişinden konuları geniş bir dizi kapsayacaktır. Yaygınlaştırma süreci proje mükemmel bir şekilde ve üretilen somut sonuçlar başarmak için izin verecektir.

Proje posta direktifleri ve kalite standartlarını uygulamak ve AB genişleme politikaları ve programlarını geniş bir anlayışla değerlendirmek için Posta İdarelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Yine PostEurop’un koordinatörlüğünde gerçekleşecek bu projenin Güney Doğu Avrupa ülkelerinde uygulanması planlanmaktadır.

PTT Genel Müdürlüğü bu projeye katılım isteğini PostEurop sekretaryasına bildirmiştir.